Dziewięćsił w Cieszynie 2025 – Siła historii mimo kapryśnej aury

04 lip, 2025 | Aktualności

W dniach 6–8 czerwca 2025 roku Cieszyn po raz kolejny stał się ważnym punktem na mapie Dziewięćsiłu – Festiwalu Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. Choć pogoda nie zawsze sprzyjała – okresowe opady deszczu towarzyszyły uczestnikom zwłaszcza w piątek i sobotę – to pasjonaci historii, rzemiosła i regionalnej kultury nie zawiedli.

Piątek pod znakiem Piastów i ognia

Wydarzenia rozpoczęły się w piątkowe popołudnie, kiedy w Transgranicznym Centrum Informacji Turystycznej otwarto fascynującą wystawę „Black Metal” poświęconą wczesnośredniowiecznemu kowalstwu, metalurgii i hutnictwu. Równolegle goście mogli odwiedzać rezydencję ostatniej Piastówny – Elżbiety Lukrecji, w ramach „otwartych drzwi” w siedzibie Euroregionu Śląsk Cieszyński. Wieczór należał do muzyki i tajemnic – etno-folkowy koncert zespołu DAJ OGNIA przy rotundzie św. Mikołaja na Górze Zamkowej dostarczył niezwykłych wrażeń w historycznej scenerii, a po zmroku uczestnicy wyruszyli na Ghost walk, czyli nocny spacer po nieoczywistych zakątkach miasta, który mimo kropiącego deszczu przyciągnął wielu miłośników lokalnych legend i miejskich opowieści.

Sobota ze Słowianami na Górze Zamkowej

Sobotnie wydarzenia skupiły się wokół słowiańskiej wioski średniowiecznej, ożywionej przez Cieszyński Ród z Golęszyc. Treningi wojów, turnieje walki na noże i finałowy Turniej 9 Wojów przeniosły uczestników w czasy sprzed wieków. Mimo przelotnych opadów, atmosfera pod Wieżą Piastowską była gorąca – dosłownie i w przenośni. Nie zabrakło również warsztatów inspirowanych lokalną tradycją: komponowanie Cieszyńskiego Czaju przyciągnęło miłośników ziół i naturalnych smaków, a młotkowanie odzieży – tych, którzy chcieli stworzyć coś własnoręcznie. Wokół unosił się zapach regionalnych potraw, które serwowane były na licznych stoiskach gastronomicznych czynnych od rana do wieczora.

Niedziela w muzeum – opowieść o Piastach

Ostatni dzień festiwalu przeniósł wydarzenia do wnętrz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Tam uczestnicy mogli wziąć udział w bogatym programie edukacyjnym i artystycznym. Wystawa „Jak obumarłe drzewo”, poświęcona 400-leciu wygaśnięcia książęcej linii Piastów Cieszyńskich, przyciągała zarówno indywidualnych zwiedzających, jak i grupy oprowadzane przez kuratora. Zwiedzanie ekspozycji stałej z przewodnikami w strojach z epoki, prelekcje o podziale ziem księstwa, warsztaty kaligrafii oraz koncert muzyki dawnej w Sali Egipskiej zamknęły festiwal w eleganckim, refleksyjnym tonie.
Dziewięćsił – historia żywa.

Choć aura bywała kapryśna, festiwal Dziewięćsił w Cieszynie pokazał, że historia – jeśli opowiedziana z pasją – potrafi porwać bez względu na pogodę. Cieszyńska edycja wydarzenia, zrealizowana przy wsparciu Samorządu Województwa Śląskiego, nie tylko przybliżyła lokalne dziedzictwo, ale też po raz kolejny połączyła mieszkańców i turystów w duchu wspólnego odkrywania przeszłości.

 

Przejdź do treści